Küçük avrupa yakasında gezilecek yerler Hakkında Gerçekler Bilinen.

Sarıyer'in 9 köyünden biri olan Elginçe, imikın Karadeniz girişine hakim manzarası, nezih havası, taze balıkları, antik kaleleriyle sakin bir devir nakletmek isteyenleri kucaklıyor. Büyükliman tarafından giderken ''Gürleyen Kayalar'', öbür adıyla ''Ağlayan Kayalar'', çok ıvır zıvır bir koy olan Hamsi Limanı ve Büyükliman Burnu (Çallıkı Burnu), Rumelifeneri'ne giderken Acayipçe Burnu'ndan Papaz Burnu'na kadar yalçın kayalar uzanıyor.

Anadolu Kavağı civarlarında, bayağı popüler olan ziyaret yerlerinden biri olan Boğaziçi'nin sahile en doğru ve en faziletli tepesi Yuşa Tepesi bulunuyor.

Üskümahdut’dan sahili takiben Paşalimanı - Kuzguncuk’a muhik gelindiğinde Fethipaşa Korusu ile karşılaşılır. Özellikle kışın göz kamaştırıcı bir manzaraya bürünen korunun ortamında yürüyüş parkurları ve piknik alanları mevcuttur.

7- Plajın kenarında: SARISU MESİRE ALANI / ANTALYA Zerrinsu Çkamerı’nın denize kavuştuğu bölgeye yayılan mesire meydanı bin tane piknik masası ve çok skordaki barbeküsüyle hafif bir ortama ehil.

Şehir merkezine araba ile 30-45 zaman mesafedeki Belgrad Ormanı, İstanbul için adeta nefes düzenınabilecek bir düzlem konumunda bulunuyor. Doğkamerı sevenlerin ve bitki tetkik tutkunlarının en çok ilgi ettikleri alanlardan biri olan Belgrad Ormanı'nda, meşe başta yapmak üzere maşrık kayını, aşağı gürgen ve Anadolu kestanesi en çok mevcut ağaç türleri.

Kalamış denildiğinde ilk akla mevrut gökçe bayraklı Kalamış Marinası, uluslararası standartlarda özen vermekte ve boat-show fuarlarına soy sahipliği yapmaktadır. Marinada Divan Pub ve Murphy’s Dance Amerikan bar kadar meze mekânları da alan almaktadır.

Sahildeki ciğeri mağara kabilinden oyuk ''Plefkaya'' isminde ilginç kayanın çevresi ise temiz denizi, manzarası ile yatların, küçük teknelerin uğrak yeri.

Rum yakasının İstanbul ümükı’na nazır deniz boyu devirü Salacak’fecir adım atar. Muhteşem günbatımı manzaraları yakalayabileceğiniz Salacak, Kadıköy’den 20-25 dakikalık bir yolculukla ulaşabileceğiniz Üsküdar’a sınırlanmışdır. Biraz ilerisinde Harem Otogarı’nın arazi aldığı Salacak sahili, yürüyüş yapmayı sevenler bağırsakin keyifli bir güzergâhtır.

Nostaljik bir balıkçı köyü havasındaki Ağva'da, denize yakın yahut çayların üzerine müesses lokantalar misafirleri ağırlıyor. Dalgaların şekil verdiği deniz boyular ise bir nevi bulutsuz sonuçsuz müzesi. Bunların beyninde parafin duvaklı bir geline benzeyen kaya, ''Gelin Kayası'' adıyla hatıralıyor. Ağva'nın, Kadıköy ve Pınarlı kabilinden köyleri geçerek ulaşılan ''Saklı Göl'' bile bölgenin hafi tabiat güzellikleri ortada dünya hileıyor.

Yeşilçay balıkçı teknelerinin mekanı olurken, Göksu kenarsında oteller bulunuyor. Ziyaretçiler, derelerde kano yahut derya bisikleti ile gezinti yapabiliyor. Motorlu teknelerle bile birkaç saatlik gezintiler örgütlü edilebiliyor.

Beylerbeyi’ne ortalama 15 dakika mesafede mahal kayran salatalığı (badem) ile ünlü Çengelköy, Bu linkte yalılarıyla ünlü Kursak deniz boyusının en esaslı semtlerinden biridir. Dayanıklı çoğu yangınlarla namevcut olmuş yalılardan bugüne Sadullah Uslu Yalısı ve Edip Görgülü Yalısı gibi birkaç örnek ulaşabilmiştir. Zamanı atlatmak fırını ve bedduaşap evleriyle dönemin durduğu bir semt olan Çengelköy’bile ünlü Çengelköy Börekçisi’nden börek düzenıp, 780 yaşındaki andaçt Çınar ağyaranın gölgesinde çkamer sinemek ayrı bir keyiftir.

Sonbahar yerini soğuk ve puslu bir havaya bıraktı! Kış geldi çattı. İşte bu soğuk havalarda İstanbul'un tadını çıkarabileceğiniz en filinta 9 görev!

Kuzguncuk ise İstanbul’da bir kilise ve bir camiyi semt yana görebileceğiniz tek yerdir. Çınaraltı’nda Türk kahvesi tadı yapmış olup, İsmet Baba’nın Yeri’nde balık yemeden, Limonluk Kahvesi’nin keklerinden tatmadan tadı çıkmaz buranın.

11 çatlak 2004'de ziyarete açılan müze İstanbulluların eğer olmazsa olmazları ortada. Konuşma ufkunuzun vürutmesine ulamada bulunacak bu müzede resimden heykele, enstalasyondan videoya uzanan farklı disiplinlerden konstrüksiyontlara aşiyan sahipliği mimariyor.

İstanbul denilince akla mevrut yegane yerlerden birisi Galata Kulesi'dir. İstanbul'un eşsiz manzarasını gözler önüne seren kule, yağmurlu bir havada İstanbul'u seyrederek kahvesini yudumlamak isteyenler için bir numaralı mekan.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *